İNTİHAR ETÜDLERİ DAİRESİ (Roman/Nemesis Yayıncılık/2010)

İNTİHAR ETÜDLERİ DAİRESİ  (Roman/Nemesis Yayıncılık/2010)İNTİHAR ETÜDLERİ DAİRESİ  (Roman/Nemesis Yayıncılık/2010)İNTİHAR ETÜDLERİ DAİRESİ  (Roman/Nemesis Yayıncılık/2010)

Roman, Aristo’nun  “İntihar devlete karşı işlenmiş bir suçtur” sözünü hareket noktası olarak alıyor. Zaten adından da anlaşılacağı gibi İntihar Etüdleri Dairesi bir devlet dairesi.
 
Ama ne daire? İntihara eğilimli vatandaşlarını önce yaygın espiyonaj ağıyla tespit ediyor, sonra onlara teker teker üsturuplu mektuplar yazıyor bu eğilimlerinden vazgeçirebilmek için. Resmen esirgeyen, kollayan ve gözeten bir devlet. Tanrı’nın yeryüzündeki temsilcisi adeta.
 
Hayatlarından hoşnut olmayan bir gurup insanın kendileriyle, otoriteyle ve geçmişleriyle cebelleşmelerinin özenli bir üslupla  hikâye edilmesi bu kitap.
 
Hayat yaşanmaya değer mi sorusunu hep soran, bir seçenek olarak intiharı didik didik eden ve nihayet yaşamı evetleyen bir roman İntihar Etüdleri Dairesi.
 
Çağrışımlarımızı serbest bırakırsak nerelere gidebilirizi merak ediyorsanız çok katmanlı bir ironinin her sayfasına işlediği bu roman size hitap edebilir.
 
Mizah duygusundan yoksun olanların, Allah devlete-millete zeval vermesincilerin, hayatlarında sorgulanacak bir şey bulamayanların ve iyi bir “edebiyat” okuru olmayanların bu romandan uzak durmaları şiddetle önerilir...

Share