Hayatın Anlamı

HAYATIN ANLAMI VE BEN KİMİM SORUSU

Filozoflar ve düşünürler hayatın anlamı konusunda yüzyıllardır kafa yoruyorlar. Hayatın anlamı ne? Yaşadığımız hayatı nasıl anlamlandırabiliriz? Hayatın genelgeçer, verili bir anlamı var mı, yoksa biz bu anlamı bir çeşit arkeolojiyle kendimiz mi keşfedeceğiz? Anlam aranıp bulunan bir şey mi, yoksa yaratılan bir şey mi? Anlam denen bilinmezlik aşkın bir şey mi, yoksa bu dünyada ikamet eden bir varlık mı?

Devamını oku...

Küçük Esnaf

Küçük Esnaf

Kü-çük es-naf küü-çüük es-naf

N’aapıı-yorsuun baa-naa göster

Küçük esnafta beni rahatsız eden şey ne diye uzun süredir düşünüyorum. Küçük oldukları için sevimli de olmaları beklenen bu esnaf tayfasıyla ne gibi bir sorunum olabilir? Belki de farkında olmadan çoluğun çocuğun rızkına takmış bir gaddarım ben. Kim bilir?

Devamını oku...

Apartman Durumları

Kapı çalıyor. Hayırdır inşallah. Kim olabilir ki? Birini mi bekliyordunuz?.

Hayır! Çok uzun zamandır birini beklemiyoruz biz.

Zaten apartman dairelerimize de kimse uğramıyor hayli zamandır. Biz de bu yüzden kendi küçücük dünyamızda, özenle kurduğumuz izole hayatımızı yaşıyoruz.

Şehir artığı hayatımızdan bize kalanı da kimseyle paylaşmaya istekli değiliz pek. Hem zaten bize de pek birşey kalmadığından, hem de paylaşmanın zamanı çoktan geçtiğinden.

Devamını oku...

Patolojik Hayvan Sevgisi

Kent yaşamında atomize olmuş, ölümüne yalnız hayatlarını "insan" yerine bir "hayvan"la doldurmak isteyenler dikkatimi çekiyor son zamanlarda. Ya da şöyle söyleyeyim; benim derdim bunun bir "sorun" olarak değil de "hayvanseverlik" olarak sunulmasında.

Hayvanların da tıpkı insanlar gibi, doğal ortamlarında yaşama, sevgi, saygı ve anlayış görme hakları-ihtiyaçları olduğu bir gerçektir. Bu dünya

Devamını oku...

Sağlıklı Yaşam Faşizmi

Gün geçmiyor ki bir yerlerde “yeni” bir diyet önerisiyle karşılaşmayalım. Öneri de denemez bunlara pek. Bunları yapmazsanız sonunuz hiç de iyi olmaz tonunda tehditkar imalar. Tek düşündükleri sizmişsiniz gibi ve bu durum onlara üst perdeden talimatlar yağdırma hakkı verirmiş gibi bir tavır. Özgürlüğüne ve onuruna düşkün herhangi bir insanın kolay kolay onaylayamayacağı bir üslup. Kiloluysanız ya da bedeniniz arzu edilen ebatlarda değilse bu muameleyi hak ediyorsunuz demektir.

Devamını oku...

İntihar Güzeldir

Aristo, İntihar devlete karşı işlenmiş bir suçtur, der. Çünkü her intihar kurulu düzene karşı bireysel bir kalkışmadır, romantik bir meydan okumadır. Düzenin ve bedenlerimize dayatılanların bir olumsuzlanmasıdır. Bu iş tanıdık biri (kendimiz) eliyle gerçekleştirilir. Müntehirler, tanıdık katillerdir.

Devamını oku...